Potrójny sukces małopolskich licealistów w XXIX Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej.

Reprezentacja Małopolski na finale centralnym w Supraślu. Trzecia z prawej Aleksandra Kowalczyk, drugi z prawej Tomasz Pietrusiak – z-ca dyr. Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.
W dniach 6-8 czerwca 2014 r. odbył się w Supraślu finał centralny XXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W finale krajowym wzięło udział 112 uczniów szkół średnich – po 7 najlepszych z każdego województwa, wyłonionych spośród 29 tysięcy uczniów biorących udział w olimpiadzie w całej Polsce. Największym małopolskim sukcesem może poszczycić się Aleksandra Kowalczyk – uczennica I klasy III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, która została jednym z dziesięciu laureatów olimpiady zajmując, jak na uczennicę I klasy bardzo wysokie, III miejsce w finale centralnym. Jako laureatka uzyskała zwolnienie z egzaminów wstępnych na 62 uczelnie w kraju na kierunkach przyrodniczych. Ponadto na 1900 szkół średnich z całej Polski 2 małopolskie szkoły: III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie i IV LO im. Jana Pawła II w Tarnowie zajęły bardzo wysokie II i III miejsce w Polsce w rankingu ogólnopolskim. Dzięki temu osiągnięciu do obu szkół trafią wspaniałe nagrody w postaci tablic multimedialnych i zestawów mikroskopowych. Pierwsze miejsce w finale centralnym zajął Patryk Misiak z Mielca  (Województwo Podkarpackie).
Pozostali nasi zawodnicy również spisali się na medal i niewiele brakowało i mielibyśmy więcej laureatów. Anna Wróbel z I LO im. J. Długosza w Nowym Sączu i Mateusz Rosa z II LO im. Ks. J. Tischnera w Rabce byli o włos od  wejścia do ścisłego finału. Zabrakło im do szczęścia 1 punktu. Mateusz   będzie miał szanse powalczyć jeszcze dwukrotnie bo to pierwszoklasista i bardzo obiecujący chłopak. Ania natomiast jest już po trzeciej klasie więc  dla niej była to ostatnia szansa w tej olimpiadzie. 
Gratulujemy uczestnikom i ich opiekunom osiągniętych sukcesów i serdecznie dziękujemy. za tak wspaniałe reprezentowanie Małopolski na centralnym finale XXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Opiekunem drużyny reprezentantów Małopolski był pan Krzysztof Mucha nauczyciel w IV LO im. Jana Pawła II w Tarnowie. Gościem specjalnym Olimpiady, zaproszonym przez Główny Komitet Olimpiady do Jury etapu centralnego, był dwukrotny finalista etapu centralnego XI i XIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej – Tomasz Pietrusiak, obecnie Z-ca Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Wojewódzki Komitet Olimpiady Wiedzy Ekologicznej serdecznie dziękuje Marszałkowi Województwa Małopolskiego za zapewnienie  transportu naszej drużyny wygodnym busem do tak odleglego miejsca finału centralnego i panu dyrektorowi Tomaszowi Pietrusiakowi za życzliwe słowo i duchowe wsparcie naszych zawodników na finale centralnym.
Tadeusz Stanowski
 
Aleksandra Kowalczyk, druga z lewej, otrzymuje dyplom z rąk dr Małgorzaty Falenckiej – Jabłońskiej Przewodniczącej Głównego Komitetu Olimpiady Wiedzy Ekologicznej
Laureaci finału centralnego w Supraślu. Pierwsza z lewej Aleksandra Kowalczyk
Pierwsza z prawej Aleksandra Kowalczyk otrzymuje dyplom od prezesa LOP w Krakowie  dr inż. Alfreda Króla