Tysiąc drzew na minutę

Tysiąc drzew na minutę.

„Sadzimy 1000 drzew na minutę” to ogólnopolska akcja edukacyjno – promocyjna. Kampania odbyła się w ramach obchodów Dnia Ziemi do której przystąpiła również młodzież klas biologiczno - chemicznych  I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach we współpracy z Nadleśnictwem  Myślenice. Głównym celem akcji było uświadomienie młodzieży, że poprzez coroczne prace odnowieniowe i zalesieniowe prowadzone przez leśników, lasów w Polsce przybywa. Lasy Państwowe sadzą co roku 500 mln. drzew czyli 1000 drzew na minutę. 


W słoneczny, ale chłodny poranek 9 maja 2017r. klasa 2b i 2c wraz z opiekunami i pracownikami nadleśnictwa wyruszyły autokarem do Biertowic. Po kilkunastominutowej wędrówce pod górę i krótkim przeszkoleniu przystąpiono do pracy. Na przygotowanym areale trzeba było wykopać dołek i umieścić w nim uwolnioną z plastikowej osłonki sadzonkę jodły, a następnie zasypać korzenie ziemią i ubić ją wokół drzewka. Jeszcze tylko delikatnie pociągnąć ku górze, by sprawdzić, czy stawia opór - dobrze, no to gotowe! Następna. Poszły w ruch łopaty, ale i aparaty. Każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie (pewno już są na facebooku). Zasadzenie drzewa to ważne przeżycie. Nasuwa się pytanie: „ kto dłużej przetrwa?, ja - czy to drzewo, które teraz takie maleńkie i delikatne, ale niewątpliwie wkrótce mnie przerośnie…” Byli tacy, którzy w telefonicznej aplikacji zapisywali sobie współrzędne miejsca akcji, by za jakiś czas móc trafić na ten teren i sprawdzić postęp w rozwoju „swojego” drzewa. Były żarty i dogadywania, jak to na zajęciach plenerowych. Przyjemne z pożytecznym. I tak poszło… Parę skrzynek sadzonek. Może nie tysiąc na minutę, ale około 500 w ciągu trzech godzin. To też niezły wynik. I ta świadomość, że jest się wprawdzie tylko trybikiem w całej akcji, ale jednak, w jakimś stopniu, przyczynia się do podniesienia lesistości naszego kraju… Miło. 


Przepadło parę lekcji. To nic. Taka akcja pozostanie w pamięci dłużej niż cykl Krebsa czy reguła Paulinga. No i pozostaną drzewa - jodły w leśnictwie Harbutowice w Nadleśnictwie Myślenice. Miejmy nadzieję, że wyrosną zdrowe i dorodne, oraz że będą cieszyć nas i następne pokolenia. 
                                                                            
                                                                                               Małgorzata Twardowska