UWAGA uczestnicy warsztatów dla opiekunów szkolnych kół LOP!

INFORMACJA

UCZESTNICY WARSZTATÓW
dla opiekunów szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody 
we wtorek 25 sierpnia 2015 r.
spotykają się na parkingu przy Rondzie Matecznego 
wyjazd o godz. 7:30 do Poręby Wielkiej

Użytki ekologiczne w okolicach Krakowa - LAS KRZYSZKOWICKI

Użytki ekologiczne w okolicach Krakowa

LAS KRZYSZKOWICKI

Na prawym brzegu potoku Malinówka, w gminie Wieliczka we wsi Krzyszkowice, wznosi się wzgórze Na Możdżyniach. Wschodnie, północne i częściowo zachodnie  zbocza oraz grzbiet wzgórza pokrywa przepiękny las, należący do Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Myślenice. W 1998 r. las ten został uznany przez Wojewodę  za użytek ekologiczny pod nazwą: „Las Krzyszkowicki”, jako jeden z pierwszych w ówczesnym Województwie Krakowskim. Zarówno piękny krajobraz wnętrza lasu jak  i unikatowe zespoły roślinne oraz występujące gatunki roślin i zwierząt uzasadniają w pełni decyzję Wojewody. Jej podjęcie ułatwił fakt, że grunty, na których znajduje się chroniony obszar są własnością Skarbu Państwa i że władają nimi Lasy Państwowe. Użytek ekologiczny utworzono w celu zachowania wielogatunkowego lasu grądowego i łęgowego z bogatymi zespołami roślin i zwierząt chronionych oraz reliktowym stanowiskiem roślin górskich. Ostatnio na terenie tego użytku ekologicznego gniazduje para myszołowów, nad potokiem Malinówka zamieszkały bobry, a na szczycie wzgórza Na Możdżyniach borsuki.
Typologia leśna zalicza lasy użytku ekologicznego do typu siedliskowego: Las wyżynny, miejscami Las świeży i  Ols. Natomiast gleby zalicza do gleb płowych, opadowoglejowych, na utworach kamienistych, ilasto-gliniastych. Natomiast według kryteriów fitosocjologicznych największą powierzchnię zajmuje zespół grądu typowego  - Tilio Carpinetum typicum. Poza tym wyróżnić można  grąd niski – Tilio Carpinetum stachyetosum, grąd zdegradowany – Tilio Carpinetum wariant z Carex brizoides, olszynę bagienną, łęgi olchowo - jesionowo - wiązowe ze związku Alno – Padion, łąki świeże z rzędu Arrhenatheretalia, a oprócz tych naturalntch, drzewostanów  posadzone w części południowej użytku drzewostany iglaste. W runie leśnym najłatwiej można spotkać gatunki typowe (wyróżniające i częste) dla grądu. Występują rośliny charakterystyczne, m. in.: gajowiec żółty, żankiel zwyczajny, kopytnik, zawilec biały, szczyr trwały, przytulia, głowienka, gwiazdnica wielkokwiatowa, kokoryczka wielokwiatowa, konwalia majowa, konwalijka dwulistna.  W olszynie licznie występuje rzadki gatunek skrzypu – skrzyp olbrzymi (okło 130 cm wysokości) w zmieszaniu z dzięglem leśnym, ostrożeniem warzywnym i pokrzywą. 
W skład Użytku wchodzi kilka wydzieleń leśnych (drzewostanów) w oddziale 24, które łącznie zajmują powierzchnie 33,95 ha. Wydzielenia  24a i 24b, to ponad stuletni starodrzew brzozowo - dębowy z domieszką, graba, lipy drobnolistnej. Wydzielenie 24c zajmuje około sześćdziesięcioletni  drzewostan brzozowy  z domieszką dębu. Wydzielenie 24d, to ponad siedemdziesięcioletnia  brzezina z domieszką  osiki  i  graba. Duże wrażenie robi   wydzielenie 24f. Jest to  piękna, zwarta  i  gonna  modrzewina, która w wieku ponad 50 lat  osiągnęła wysokość do 30 m. Drzewostan cenny ze względu na to, że modrzew utrzymuje się w naszych lasach tylko dzięki systematycznemu sadzeniu go w ramach odnawiania lesu. Samosiewy, i to nieliczne, spotyka się tylko w rezerwatach modrzewiowych.   
Północną i zachodnią granicę użytku stanowi potok Malinówka, dopływ Serafy. Na odcinku zachodnim Malinówka płynie głęboką doliną, oddzielającą Wzgórze Kosocickie, również pokryte lasem. Natomiast na odcinku północnym Malinówka płynie betonowym, uregulowanym korytem i oddziela Las Krzyszkowicki od autostradowego obejścia Krakowa. Ruchliwa arteria komunikacyjna  z jednej strony wpłynęła ujemnie na środowisko przyrodnicze chronionego obszaru (m. in. nieustanny hałas o dużym nasileniu, spaliny samochodowe, odwodnienie, przerwanie dróg wędrówek zwierzyny i. t.p.), a z drugiej strony spowoduje znaczne ograniczenie dotychczasowego pieszego ruchu turystycznego i rekreacyjnego od strony Krakowa. Pojawiły się natomiast liczne ślady uprawiania sportowej jazdy terenowej  w lesie na rowerach górskich. Stanowi to zagrożenie dla wartości przyrodniczych tego obszaru. 
Opiekę nad Użytkiem sprawuje Leśnictwo "Konary". Dojechać do Użytku Ekologicznegomożna od strony Wieliczki ulicą Modrzewiową, która przechodzi wewnątrz lasu w leśny dukt. Od strony Krakowa można tam tylko dojść lub dojechać od strony  ulicy Kosocickiej wykorzystujęc scieżkę pod autostradą wzdłuż potoku Malinówka lub ul. J Hallera i ul. Blacharską..
Tadeusz Stanowski
Modrzewina, w wieku ponad 50 lat Oddziałał 24f.
Ponad stuletni starodrzew brzozowo - dębowy z domieszką, graba, lipy drobnolistnej. Oddział 24b. 
Ponad stuletni starodrzew brzozowo - dębowy z domieszką, graba, lipy drobnolistnej.  Oddział 24b.
Ponad siedemdziesięcioletnia  brzezina z domieszką  osiki  i  graba. Oddział 24c.
Nora borsuka. Oddział 24b.
Bobrowisko powyżej tamy na potoku Malinówka.
Tama bobrów na potoku Malinówka.
Bobrowisko - „stołówka”

V Edycja Konkursu Ekologicznego w roku szkolnym 2014/2015 zakończona!

V Edycja  Konkursu Ekologicznego w roku szkolnym 2014/2015 zakończona!
To już piąty rok z rzędu, kiedy dzięki Szkole Podstawowej nr 62 w Krakowie mogą się spotkać najlepsi młodzi ekolodzy wraz z opiekunami. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Krakowie i Rzeszowie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Ligi Ochrony Przyrody, Rady Dzielnicy VIII Dębniki, Babiogórskiego PN, Pienińskiego PN, Gorczańskiego PN i Magurskiego PN, a  patronem medialnym jest Gazeta Kropka i Przyroda Polska. 19 czerwca 2015 r. o godzinie 1030 odbyła się gala rozdania nagród V Edycji Konkursu Ekologicznego, którego organizatorem jest właśnie szkoła z krakowskiej VIII Dzielnicy. 
Konkurs składa się z dwóch etapów: szkolnego i finałowego. Etap szkolny odbył się 14 stycznia 2015 r., wzięło w nim udział 2148 uczniów z 163 szkół podstawowych z całej Polski. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 74 uczniów z 40 szkół, którzy  walczyli o tytuł laureatów konkursu w dniu 24 kwietnia 2015 r. Spośród finalistów tytuł laureata otrzymało 25 uczniów i wyróżniono trzy osoby: 

Tytuł
Imię
Nazwa szkoły
Laureat I miejsca
Barbara Gurba
SP Nr 107 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie
Laureat II miejsca
Bartosz Lasota
SP nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Kolbuszowej
Laureat III miejsca
Rafał Miziołek
SP nr 40 im. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie
Laureat  IV miejsca, nagroda specjalna
Gabriela Herdan
Publiczna SP nr 2 im. K. Brodzińskiego w Bochni
Laureat  V miejsca
Jovan Radicević
SP nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
Laureat  VI miejsca
Iga Flis
SP nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Kolbuszowej
Laureat  VI miejsca
Karolina Kwarcińska
SP im. mjr H. Dobrzańskiego "Hubala" w Jankowej
Laureat  VII miejsca
Piotr Góra
SP nr 43 im. KEN w Krakowie
Laureat  VII miejsca
Patryk Horain
SP nr 43 im. KEN w Krakowie
Laureat  VII miejsca
Michał Lelek
SP nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie
Laureat  VIII miejsca
Weronika Cyran
ZSP nr 7 SP  nr 66  im. E. Dembowskiego w Krakowie
Laureat  VIII miejsca
Jakub Fergin
SP im. F. Chopina w Brochowie
Laureat  VIII miejsca
Jan Kałucki
SP nr 156 im. ks. kard. A. S. Sapiehy w Krakowie
Laureat  VIII miejsca
Aleksandra Wajs
SP nr 95 im. Władysława Broniewskiego w Krakowie
Laureat  IX miejsca
Łukasz Maczek
SP nr 109  im. K. Makuszyńskiego w Krakowie
Laureat IX miejsca
Maciej Tatys
SP Nr 9 w Legnicy
Laureat  IX miejsca
Nina Wachniew
SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 162 w Krakowie
Laureat  IX miejsca
Igor Witkowski
SP nr 2 im. Kazimierza Wielkiego w Skawinie
Laureat  X miejsca
Paulina Bieńko
SP nr 117 im. Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Krakowie
Laureat X miejsca
Michał Czarnecki
SP nr 156 im. ks. kard. A. S. Sapiehy w Krakowie
Laureat  X miejsca
Dawid Herdan
Publiczna SP nr 2 im. K. Brodzińskiego w Bochni
Laureat X miejsca
Aleksandra Konopka
SP nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie
Laureat X miejsca
Damian Maślanka
Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Krynicy-Zdroju
Laureat X miejsca
Mikołaj Osiak
SP im. Józefa Nowina Konopki w Mogilanach
Laureat  X miejsca
Adrianna Siwek
SP nr 95 im. Władysława Broniewskiego w Krakowie
wyróżnienie
Martyna Grzegorek
SP nr 95 im. Władysława Broniewskiego w Krakowie
wyróżnienie
Karolina Stąpor
SP nr 2 w Kolbuszowej im. K.K. Baczyńskiego w Kolbuszowej
wyróżnienie
Krzysztof Szarzec
SP im. Jana Pawła II w Przeciszowie-Podlesiu
Gala Rozdania nagród po raz pierwszy odbyła się poza budynkiem szkoły, w sali dydaktycznej III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdującego się w niedalekim sąsiedztwie szkoły. Swoją obecnością na gali rozdania nagród zaszczycili nas m.in. pani Mirosława Malmon - Starszy Wizytator z Kuratorium Oświaty w Krakowie, pani Halina Krawczak- Przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Dzielnicy VIII Dębniki, pan Alfred Król i pan Tadeusz Stanowski - prezes i wiceprezes Zarządu LOP Okręgu Krakowskiego, przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie- Barbara Michalska, pan Maciej Mażul- pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego, dr inż. Andrzej Pikulski - Kierownik Działu Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, pan Wojciech Wimmer -  Specjalista do spraw edukacji Nadleśnictwa Niepołomice oraz  laureaci konkursu i ich nauczyciele. Podczas gali zostały wygłoszone dwie prezentacje: o przyrodzie najbliższej okolicy przez Bartosza Synowca, przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego SP nr 62 w Krakowie- organizatora konkursu, oraz prezentacja o działalności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie- Pani Barbary Michalskiej.

Małgorzata Łopata, opiekunka Koła LOP w Szkole Podstawowej w Mogilanach


Bartosz Synowiec prowadzi prezentację o walorach przyrodniczych Pychowic

Konkurs nabrał rozmachu i jest niewątpliwym sukcesem szkoły i Dzielnicy VIII w kształtowaniu świadomej postawy przyjaciela naszej planety. To ważne, by uświadamiać dzieciom zagrożenia płynące z degradacji środowiska. Taka inicjatywa pomysłodawczyni konkursu - nauczycielki przyrody Pani Patrycji Stawarczyk daje okazję nie tylko do promocji szkoły i Pychowic, ale także jest świetną okazją do zwrócenia uwagi na ekologię. Już czekamy na następną edycję Konkursu Ekologicznego. Do zobaczenia na kolejnej gali!

Aneta Giemzik

KOMUNIKAT - WYCIECZKA!

Opiekunowie Szkolnych Kół LOP
Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Krakowie, serdecznie zaprasza Opiekunów Szkolnych Kół LOP, na wyjazd szkoleniowy na teren Nadleśnictwa Limanowa i Gorczańskiego Parku Narodowego. W programie przewidujemy zwiedzenie najcenniejszych obiektów przyrodniczych oraz historycznych Beskidu Wyspowego i Gorców. Szczegółowy pełny program, który będzie uwzględniał również Państwa życzenia prześlemy w terminie późniejszym.
Szkolenie przygotowywane w pełnym zakresie na koszt ZO LOP i Nadleśnictwa Limanowa. Wyjazd zaplanowano na 25 sierpnia br. Miejsce spotkania i godzina odjazdu przekazana zostanie oddzielnym pismem i na naszej stronie internetowej.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres ZO LOP drogą elektroniczną (e-mail: lop.krakow@onet.eu) lub telefonicznie (602-211-904: 788-731-381) do 10.sierpnia 2015 r.